Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu
Göcsej Kapuja Bak Óvoda
Óvodakerti beszámoló
2025. február – május

2025. év tél végén pályáztunk az Országos Iskolakert-Fejlesztési Programra kezdő óvodakert kategóriában. Nagy örömünkre szolgált és büszkeséggel töltött el bennünket, hogy a programra való többszörös túljelentkezés ellenére már az első pályázatunkkal nyertes intézmény lettünk.
Lelkesen, izgatottan, várakozásteljesen, nagy örömmel kezdtünk bele az ovikertünk kialakításába.
 Február közepén délután tartottunk egy általános tájékoztatót a szülőknek a programmal kapcsolatban, ahol közösen megbeszéltük a kialakítás tervét illetve, hogy ki miben tud majd segíteni (raklapok, magasítók, föld. stb…). Egy héttel később ismét összegyűltünk a szülőkkel, itt már véglegesen pontosítottunk mindent a kerttel, kert kialakításával kapcsolatban.
Egy márciusi délelőtt a gyermekek apukáinak segítő kezeivel és szerszámaival nekifogtunk a kert ágyásainak kialakításához. Nagy örömünkre szolgált, hogy szép számmal voltak jelen az önkéntes apukák ezen a délelőttön. Az ágyásokon kívül a szülők barkácsoltak a gyermekeknek egy kiülős kis kerti asztalt, két paddal és egy szerszámtárolót is a kerti szerszámoknak.
Március végén megérkezett a föld, amit egy helyi vállalkozótól kaptunk. A földet másnap délután a szülők maroknyi kis csapatával sikeresen bele is tudtunk dolgozni az ágyásokba.
Március végén megérkezett az alapítvány által küldött kertiszerszám, vető-és virág magcsomag is.
 Április elején kisgyermek kertészeink segítségével megkezdtük az ágyások megművelését, a föld fellazítását, alkalmassá tételét az első magok elvetésére. (kapálás, gereblyézés, nagyobb földdarabok szétmorzsolása.) Az ovikerti szabályok ismertetése és a kerti szerszámok nevével, használatukkal, funkciójukkal való ismerkedés után a gyermekek nagy lelkesedéssel vették birtokba a kertet, örömmel szorgoskodtak benne.
A húsz ágyásból tizenhármat ültettünk be. Egyelőre vörös- és lila dughagyma, többféle sárgarépa került az ágyásokba, emellett retket, fejes salátát, borsót, metélőpetrezselymet, spenótot is vetettünk. Természetesen a virágmagok sem maradhattak el: különböző színű bársonyvirág (büdöske) és napraforgómagokat tettünk el. A földbe vetett magokat a kiskertészek nagy lelkesen öntözték meg. „Janka ágyásába” citromfű, sóska, menta, majoránna került. Egy külön magaságyásba eperpalántákat is ültettünk. A szülőktől kapott ribizlibokor és málnabokor tövek is kiültettük a kertünkbe. Így ezek a korai magvak, növények már a földben várják a melegebb napokat.
Ezek mellett ovikertünk egy részére csodasövényt telepítettünk illetve több futómuskátli, napvirág, kerti azálea is színesíti a kertünket.
Folyamatosan figyeljük nyomon követjük a növények fejlődését, változásait.  A gyermekek figyelmét ráirányítva a sokféleségre. Gondozzuk, öntözzük a kertünket. Gaztalanítunk, megismertetve a gyermekeket azzal, hogy melyik a gaz és melyik a növény és hogy, hogyan vesszük ki a gazt.
A fenntarthatóság jegyében esővízgyűjtő tartály került elhelyezésre, így találva megoldást az óvodakert esővizes öntözésére. Az udvaron keletkező hulladék elhelyezésére komposztálót tettünk ki. Ebbe a gyermekek folyamatosan gyűjtik az ágnyesedékeket, a fűnyírás utáni kicsit kiszáradt, összegereblyézett, összegyűjtött füvet az udvaron és a játékdömpereikkel nagy lelkesen szállítják el a komposztunkba. Emellett a megfelelő konyhai hulladékok is folyamatosan kerülnek a keverékbe (almahéj, kávézacc…). Az egyre melegedő idő a kis állatokat is előcsalogatja, így szabad szemmel, nagyítóval, bogármegfigyelővel, rovatnézegetővel a gyermekek folyamatosan, lelkesen figyelik és gyűjtik a megfigyelő dobozba  az előbújó apróbb élőlényeket, rovarokat, bogarakat (hogy néznek ki?, mit csinálnak?, hogyan mozognak?...). Természetesen megbeszéltük, hogy a megfigyelés végén szabadon engedik őket, vissza a természetbe.
Május közepére már megnőtt a retkünk akkorára, hogy tudtunk is kiszedni belőle, amelyet a gyermekek jóízűen el is fogyasztottak az uzsonnájuk mellé.


                                                                                                         Simon-Ottó Veronika
                                                                                                  kertvezető óvodapedagógus